Fryzjer w mieście Warszawa, który obcina polskie Gwiazdy. Zobacz naszą ofertę!

Fryzjer Gwiazd

Co robimy

Siwe włosy - pomocy!


Siwe włosy - pomocy!

Pytanie:

Mam 47 lat i zawsze miałam faliste, grube włosy. Około półtora roku temu nagle zaczęły się one zmieniać i zrobiły się cieńsze, straciły elastyczność, są suche i łatwiej wypadają. Farbuję włosy i mój stylista stwierdził, że mój naturalny kolor jest obecnie siwy. Zastanawiam się, czy jest jakiś związek między siwieniem a stresem i czy może to być efekt nadchodzącej menopauzy. Brakuje mi moich włosów. Czy jest jakaś nadzieja, by przywrócić je do poprzedniej kondycji?

Odpowiedź specjalisty:

W swoim pytaniu wspominasz o dwóch czynnikach mogących mieć negatywny wpływ na włosy – stresie i menopauzie. Raczej nie doświadczysz utraty włosów z powodu zmian w hormonach, ale przy spadku poziomu estrogenu wypadanie włosów jest dość powszechne. U większości kobiet ten stan rzeczy jest tymczasowy i odwracalny, a większa część włosów straconych przez niedobór estrogenu odrodzi się – ale to wymaga czasu. Kiedy włos wypada, mieszek przechodzi w fazę odpoczynku, co jest całkowicie normalne i trwa około 3 miesięcy. Dopiero potem włos zaczyna odrastać z prędkością 2-3 centymetrów na miesiąc, więc pełne odzyskanie włosów zajmie trochę czasu.

U kobiet z genetycznymi predyspozycjami do utraty włosów mogą one źle zareagować na spadek estrogenu i tak naprawdę nigdy nie odrodzić się w całości. Wiele kobiet odkrywa, że  pozytywny wpływ na ich organizm ma hormonalna terapia zastępcza, ponieważ podnosi ona poziom estrogenu i stymuluje wzrost włosa. Jeśli sądzisz, że menopauza może mieć tu znaczenie, powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem.

Kolejną częstą przyczyną utraty włosów jest stres, który może spotkać każdego. Z reguły stres przyśpiesza cykl wzrostu włosa, skracając fazę wzrostu, więc włosy wypadają szybciej. Stare włosy zostaną zastąpione nowymi, ale, na przykład, jeśli włosy wypadają po wzrastaniu przez dwa lata, zamiast przez, powiedzmy, cztery czy pięć, co może być u Ciebie normalnym okresem wzrostu włosa, końcowy efekt może być dramatyczny.

Generalnie wypadanie włosów spowodowane stresem ustaje, kiedy znika czynnik go powodujący, ale możesz wspomóc walkę swojego ciała z negatywnymi efektami stresu poprzez ćwiczenia (niekoniecznie na siłowni, spacery wystarczą), gdyż spalają one adrenalinę i testosteron (tak, kobiety też go mają). Dobrze będzie też upewnić się, że Twoja dieta jest zbilansowana i składa się z wielu owoców, warzyw, protein, wody itd. Zadbaj również, by Twoje ciało otrzymywało tyle snu, ile jest mu potrzebne.

Jeśli zaś problem nie ustąpi, powinnaś odwiedzić wykwalifikowanego dermatologa, by mógł on znaleźć konkretną przyczynę problemu i doradzić, co z tym zrobić. Mamy nadzieję, że ta odpowiedź okaże się pomocna.
 

Dostępne słowa kluczowe:

Drukuj   Wróć do listy porad




Nowości

Więcej nowości